Otužování těla a mysli

1
456

Otužování je jedním ze způsobů pomocí jakého můžeme ovlivnit svou imunitu. Lidé, kteří se pravidelně sprchují nebo koupou ve studené vodě nebývají často nebo dokonce vůbec nachlazeni. Metoda je také účinnou prevencí chřipky.

Koupele ve studené vodě

Tyto koupele se těšily velké oblibě již za římských lázní. Ve svém vodoléčebném zařízení je zavedl Vincenz Priessnitz a později v Rakousku Sebastian Kneipp.

Co na to tradiční čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny obíhá mezi svaly a kůží ochranná energie, která vytváří jakýsi pomyslný štít. Tuto energii můžeme posilovat pomocí bylinek, cvičení masáží nebo kartáčováním. Mezi nejjednodušší způsob však patří otužování. Kvalita této energie je spojena s plícemi a hraje velmi podstatnou roli. Jestliže tato energie je dostatečně silná, nemohou se do těla dostat žádné patogeny. V případě jejího oslabení se může projevit nachlazení, chřipka nebo ekzémy.

Dlouhodobé účinky otužování

Jestliže chceme, aby otužování mělo dlouhodobé účinky, je nutné se sprchovat studenou vodou denně. Termoregulační centrum otužilců dokáže lépe koordinovat tepelné ztráty a celkově se daleko lépe adaptují na chlad. Ledová voda vyvolává v organismu prudkou reakci a dochází k aktivaci obranných mechanismů. Mezi další příznivé účinky terapie vodou patří detoxikace organismu.

Jak začít?

Jestliže chceme začít s otužováním tak nejvhodnější doba je léto a je nutné začít postupně. V domácích podmínkách se můžeme sprchovat horkou a studenou vodou. Jestliže se několik minut sprchujeme nejprve horkou vodou, organismus se prohřeje a rychlá studená sprcha pak pokožku dobře prokrví. V případě intenzivnějšího účinku detoxikace se někdy doporučuje sprchování i víckrát denně. Teploty vody snižujeme však postupně. Jestliže z nějakého důvodu otužování přerušíme, vždy se vracíme na předcházející teplotu.

Indická masáž hlavy

Jedná se o druh masáže, který se praktikoval v Indii jako součást ájurvédské terapie po tisíciletí. Masáž v životě Indů zaujímala vždy velice podstatnou úlohu. Staletím a generacemi a generacemi prověřený druh masáže nejen hlavy, ale také i přilehlých partií těla, jako jsou krk, šíje, horní část paží a ramena, kde se nečastěji projevuje současný hektický život, který provázen napětím a stresem.

Prevence bolesti

Indická masáž hlavy se provádí většinou vsedě, přes tenké oblečení a bez použití masážních prostředků, pouze s kapkou vonné esence. V rámci masáže se také provádí akupresurní stimulace. V hlavě je soustředěna vysoká koncentrace energie a na obličeji se odráží psychické i emocionální problémy.

Respektujme biorytmy

V lidském těle se nachází dvanáct párových drah a každému meridiánu náleží zhruba dvě hodiny maximální a dvě hodiny minimální aktivity. Při maximální aktivitě je příslušná dráha, a zejména její odpovídající orgán zranitelný přetížením, při minimální aktivitě mu hrozí vyčerpání. Jestliže se v našem organismu hromadí škodliviny a nelze je přirozeně vyloučit, tělo se jich zbavuje jinými cestami. Kůží na níž se projeví akné, ekzém nebo vyrážky., popř. sliznicemi v podobě zahlenění, kašle apod.

Časový horizont

Jestliže víme, kdy je vhodné jíst a pít, nezanášíme tolik organismus nepotřebnými látkami. Po 15. hodině pracuje močový měchýř a poté ledviny. Z těchto důvodů bychom měli doplňovat tekutiny, abychom vyloučili vše nepotřebné. Po 19. hodině posiluje organismus oběhovou, hormonální, sexuální a nervovou činnost, což má souvislost převážně s odpočinkovým režimem.

V závěru nočního biorytmu od jedenácté hodiny večerní do třetí hodiny náleží žlučníku a zejména játrům, která v klidné noci mezi první a třetí hodinou detoxikují organismus a zpracovávají přijaté škodliviny během dne.